Dil Seçiniz
Telefon
İnstagram
WhatsApp

KURBAN BAYRAMI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI ?

KURBAN BAYRAMI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI ?

KURBAN BAYRAMI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI ?

 

Bayram herkes açısından farklı anlamlar taşısada ortak olarak aile büyüklerinin ve küçüklerinin bir araya geldiği önemli dini değerlerimizden birisidir. Fakat Kurban Bayramı diğer bayramlara göre farklılık göstermektedir.

ÇOCUKLARA BU SÜREÇ NASIL ANLATILMALI ?


Çocukların bu süreci anlamaları bi yetişkin gibi olmamaktadır bu yüzden çocukların yaşına ve bilişsel düzeyine uygun bir biçimde aktarmakta fayda olacaktır. Özellikle 7 yaşından önce çocukların maruz kalmaması gerekir . Bazı ebeveynler çocukların bu durumu daha çok benimsemeleri açısından anlatmaktansa direkt olarak görmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünürler ancak bu sahneler çocukları ruhsal bakımdan ciddi bir şekilde etkilemektedir. Özelikle 0-7 yaş arasında hayvanların kesim seslerini duyması, alnına kan sürülmesi gibi durumlara maruz kalınması kaygı düzeyinde artışına ,ağresif ve şiddet içerikli davranışlara , et yememe gibi çocuklar üzerinde travmatik etkiler yaratmaktadır.

Çocuklar, kurban kesimi ile ilgili bir çok soruyu merak edip sorabilirler. Burada önemli olan şey çocukların yaşına ve bilişsel düzeyine uygun bir şekilde aktarmak çok fazla ayrıntı içermemesi gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz 0-7 yaş aralığına değinmemizin asıl nedeni ise; 12 yaş öncesinde çocukların soyut kavramları bir yetişkin gibi anlamaları pek mümkün değildir.

Uzman Klinik Psikolog Ezgi Gülşen