Dil Seçiniz
Telefon
İnstagram
WhatsApp

Tüp mide ameliyatında başarı neden arttı?

Tüp mide ameliyatında başarı neden arttı?

Tüp mide ameliyatında başarı neden arttı?

1.T: TECRÜBE: Arttı
2.T: TEKNİK: Değişti
3.T: TEKNOLOJİ: Gelişti
4.T:TAKİP: Sıklaştı

TECRÜBE: Bu ameliyat Çok daha sık yapılmaya başlandı. Ameliyat süresi kısaldı ve komplikasyonlardan ders çıkarıldı. Komplikasyonlar çok çok daha az görülmeye başlandı, Komplikasyonlarla da başaçıkabilme gücümüz arttı. Kanama azaldığı için kan sulandırıcı kullanılmaya başlandı, emboli riski azaldı.
Hastalar 1 gece yatıyor, çoğu zaman ağrı kesici kullanmıyor ve 1 2 gün içinde günlük hayatına dönüyor.

TEKNİK: Daha geniş yapılan mide ve stapler üzerine güçlendirici dikişler ile hastalarda kanama, kaçak ve reflğ oranları azaldı. Midenin açılanma bölgesinden uzak durmak en önemli değişim oldu. Bazı cerrahlar dikmese de bir çok cerrah dikmeye başladı. Dren koymamaya başladı. Drensiz Ameliyat sonrası hastaların konforu arttı, ağrı azaldı.

TEKNOLOJİ: Özel stapler markaları, daha güçlü tutuş, daha keskin bıçak ile daha düzgün zımbalama hattı oluşturdu. Bu kaçak ve kanamaları azalttı.
TAKİP: Ne kadar mükemmel teknik de yapsanız hastaların erken dönem adaptasyonu için diyetisyen ve psikolog desteğinin önemi anlaşıldı yakın takip ile de hastaların beslenme ve yaşam şekli değişikliği sağlandı. Tekrar kilo alımı oranları azaldı.

Tüm bu gelişmeler bu ameliyatların dahangüvenli yapılmasını sağladı. Hasta memnuniyetini arttırdı. Her geçen gün hasta hastayı getirmeye başladı. İleride çok daha sık yapılacak bu ameliyat artık 14 15 yaşında ergenlerde de uygulanmaya başlandı.
Mükemmel ameliyatı iyi takip ve uyumlu hasta ile bütünleştirmek lazım.

 

Doç. Dr. Turgut Karaca